• Kayseri/Türkiye
  +90 352 353 36 38

  Talas Çaybağları 1 10 kWp On-Grid Sistem

  Proje Tarihi
  2022
  Proje Yeri
  Çaybağları/Talas/KAYSERİ
  AC Güç
  10 kWe
  Kurulu Güç
  10800 Wp
  Güneş Paneli
  27 Adet 400 W Monokristal
  İnverter
  10 kW Solis İnverter

  Talas Çaybağları 1 10 kWp On-Grid Sistem

  Magnum Enerji

  Üretimde Süreklilik, Enerjide Tasarrufla Olur!

  Sistemin Avantajları

  Şebekenin olmaması halinde ekonomik çözümdür,
  Şebeke bağlantısının tesis maliyetine kıyasla uygun ve gerçekleştirilebilir,
  Yakıt maliyeti yoktur,
  Kurulumda nitelikli fakat az sayıda personel yeterlidir,
  Kurulu süresi kısadır,
  Sistemler enerji ihtiyacına göre arttırılabilir,
  Sistemler aşama aşama kurulabilir, bu sayede esnek kurulum maliyetleri vardır.

  Off Grid & Akülü Sistemler

  Şebekeden bağımsız sistemler, ada sistemleri, off grid sistemler ya da akülü sistemleri olarak adlandırılabilir. Sistemde kullanılan temel ekipmanlar güneş paneli, akü, şarj regülatörü, inverter ve trackerdır. Şebeke hattının bulunmadığı ya da İşlevsel bir elektrik şebekesinin olmadığı yerlerde en sağlıklı çözüm ihtiyaca göre doğru hesaplanmış bir off grid sistem kurulumu yapmaktır. Elektrik hattının bulunduğu yerlerde akülü sistemlerinin kurulması sistem maliyetini arttırmakta ve sistem geri dönüş sürelerini arttırmaktadır. Bu nedenle bu sistemlerin kurulduğu yerler daha çok şebeke elektriğinin bulunmadığı ya da iletim hattına 800m’den daha uzak olan yerlerdir. Özellikle yayla-dağ evleri, çiftliklerde, sinyalizasyon sistemleri, uzaktan bilgi sistemleri (otoyol tabelaları), baz istasyonları vb. ,bu tarz kurulumlara sıkça rastlanmaktadır. Bu tarz yerlere iletim hattının çekilmesi ciddi bir trafo, direk ve kablo maliyeti oluşturmaktadır

  Sistem Tasarımı Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar

  İlk basta yapılması gereken sistemin kullanılacağı yerde mevcut olan ekipmanların tasarruflu ürünler ile değiştirilmesidir. Bu sayede tüketilen enerji miktarı düşecektir. Bazı uygulamalarda sistem maliyetleri bu sayede yarı yarıya azalmaktadır.
  Ardından bilinmesi gereken, günlük tüketiminin ne kadar olduğudur. Bunun hesabın yapılabilmesi için kurulum yeri içerisinde hangi ev aletlerinin günde yaklaşık olarak kaç saat çalıştırıldığının listelenmesi gereklidir. Bu liste sayesinde evin günlük/haftalık enerji ihtiyacının ne kadar olacağı belirlenecek ve sistem hesabı bu bilgiler doğrultusunda gerçekleştirilecektir.
  Sistemin kurulacağı yerde ön çalışma yapmak kurulum tasarımı ve bağlantı ekipmanlarının belirlenmesi açısından önemlidir. Ayrıca Kurulum yerinde paneller üzerine gölge yapabilecek objelerin-yapıların varlığı dikkatle incelenmelidir. Bu bilginin yanında paneller sıralı şekilde birbiri ardına dizileceklerse paneller arası mesafe uygun seçilerek, panellerin birbiri üzerine gölgelenme yapması engellenmelidir.